Yazar
4.67 (3)

Araç Kiralama Sektöründe 2021 Yılının En Çok Tercih Edilen Araçları

Günümüzde insanlar, birbirinden farklı durumlarda beklentilerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak araç kiralama hizmeti almak istiyorlar. Yeni bir rota belirlemek istediğinizde, herhangi bir yeri keşfetmek ya da ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir yere gitmek istediğinizde tercih edebileceğiniz araç kiralama hizmeti, oldukça pratik bir hizmet olmasından dolayı günden güne popüler bir hale gelmekte. Bunun yanı sıra araç kiralama hizmeti, kendi şahsi aracınızı çeşitli sebeplerden dolayı kullanamadığınız durumlarda da değerlendirebileceğiniz son derece önemli bir hizmete de dönüşmüş durumda. 

Kuşkusuz hayatımızın bir parçası haline gelen araç kiralama eyleminde size en uygun aracı nasıl bulacağınızı biliyor musunuz?

İşte, arackirala.com ekibi olarak dilediğinizde sizlere dilediğiniz zaman sunacağımız eşsiz araç kiralama deneyimlerinizde, size en uygun aracı nasıl seçeceğinizi ve en çok tercih edilen araçları derledik. Hep beraber, araç kiralamada 2021 yılının en çok tercih edilen araçlarını keşfedelim!

Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken konuların başında elbette sizlere ve rotanıza en uygun aracı bulmak geliyor. 

Bu doğrultuda, profesyonel ve güvenilir bir şirketten araç kiralayarak sizin en uygun araç ile eşleştirilme sağlanması, olası risklerin gerçekleşmesini ortadan kaldırarak yaşanabilecek problemlerin önüne geçebiliyor.

Arackirala.com ailesi olarak, temiz araç filosu ve vaktinde teslim ile sizlere ihtiyaçlarınıza uygun araç kiralama hizmeti sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Araç kiralarken sürücü, kendisinin kullanımına, gideceği rotaya, araç içerisindeki kişi sayısına en uygun aracı seçerek araç kiralama işlemini gerçekleştirmelidir. Rent a car şirketindeki araç filosundaki araç elemesini ise bu duruma uygun yapmalıdır. Zira rent a car şirketleri, bünyelerindeki araçların pratik kullanım, konfor, ekonomik yakıt tüketimi, geniş bagaj hacmi ile uygun yedek parça temini konularına odaklanır.

 

  • Peki, günümüzde sürücüler nelere dikkat ederek araç kiralıyorlar? 
  • 2021 yılında en çok tercih edilen araç markaları hangileri oldu?

 

Araç Kiralama Sektörü Hedef Büyütmeye Devam Ediyor!

Araç kiralama sektörü her geçen gün daha fazla büyüme kat etmekte. 2020 yılında 57 bin 500 adet aracı, filosuna katan araç kiralama sektörü günden güne büyümeye devam ediyor. Araç kiralama sektörü, 2020 yılında filosunda bulunan araç sayısını 263 bin adet ile artırarak 2021 yılındaki hedeflerini de başarıyla tamamladı.

2020 yılı ile beraber ortaya çıkan pandemi süreci, araç kiralama sektörünün hızlı bir ivme kazanmasına ön ayak oldu. Özellikle günlük araç kiralamanın önemli bir tempo yakaladığı fark ediliyor. Buradaki en önemli sebep, insanların gidecekleri noktalara ulaşımlarını pandemi riskini azaltmak amacıyla özel araç ile ulaşımlarını sağlamak istemeleri oldu. Özel aracı olmayan insanlar, toplu taşıma kullanmak yerine şirketlerin araç kiralama hizmetlerinden faydalanmayı tercih etti.

2021 yılında ise günlük kiralama sektörünün cirosunun yüzde 30-35 oranında artarak yükselmeye devam etti.

Araç kiralama sektörünün çatı kuruluşları, Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) ve araştırma şirketi NielsenIQ, 2021 yılını kapsayan araç kiralama sektörüne ilişkin kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdiler. Araç kiralama sektöründe bu yıl en çok tercih edilen araç markaları belli oldu. 

 

Araç Kiralama Sektörünün Yıldızı: Renault 

Ülkemizdeki araç kiralama rakamlarına bakıldığında; Renault Clio, Renault Megan, Fiat Egea, Dacia Sandero, Volkswagen Polo, Volkswagen Passat ve Jetta, Hyundai i20, Toyota Corlla, Ford Fiesta araç marka ve modellerinin oldukça popüler olduğunu görüyoruz.

Araç kiralama sektöründe 2021 yılında en çok tercih edilen araç markaları arasında birinciliği Renault kazandı. Türkiye’de araç kiralama sektöründe en çok tercih edilen araç markası Renault’nun araç kiralama sektöründe oldukça büyük bir yüzdeye sahip olduğu fark edildi. Araç kiralama sektöründe yüzde 23,3’lük bir oranla pazarın ev sahipliği yapan Fransa merkezli marka yaptı. Türkiye’de araç kiralama sektöründe yetkili satıcı, yetkili servis ve kiralama hizmeti olarak Renault Grubu pazarda oldukça büyük bir yere sahip. 

Ayrıca Renault, Fransız araç üreticisi olup otomobil, kamyon, tank, traktör, tren, uçak, motosiklet, bisiklet ve otobüs gibi farklı türlerde araçlar da üretmekte. Tüm bunların yanı sıra, Renault gerek güvenilirliği, gerekse sektördeki tecrübesi ile araç kiralamak isteyen sürücüler için en uygun modelleri uygun uygun fiyatla sunarak ve araç kiralama hizmetini Renault sürekli kalite prensibi ve güvencesi ile sunmakta.

Fransız devi Renault’u ise yüzde 14,5 ile İtalyan rakibi Fiat takip etti

“Konfora, güvenliğe, teknolojiye ve tasarıma herkes ulaşabilsin” mottosuyla Fiat markası, ülkemizde son 5 yıldır satış konusunda en çok tercih edilen araç markası konumunda. Araç satış pazarında gösterdiği başarıyı ise araç kiralama sektöründe de sürdürmekte. Araç kiralama hizmetinde sürücülerden gelen memnuniyet ve deneyimler sonrasında yüksek tavsiye oranları gün geçtikçe artmakta.

Alman otomobil devi Volkswagen ise toplamda yüzde 11’lik pay ile araç kiralamada 2021 yılında en çok tercih edilen üçüncü marka olarak yer alıyor. Araç kiralama hizmetinde, Volkswagen Polo konforu ve rahatlığıyla sınıfının en iyi otomobilleri arasında yer alıyor. Araç, özellikle yenilenen tasarımıyla çok daha sportif ve keyifli bir otomobil haline geldi ve araç kiralamada tercih edilebilirliğini bir hayli artırdı.

Türkiye’de sevilen ve sık tercih edilen bir diğer araç markası Ford, yüzde 10,9 ile araç kiralama sektöründe dördüncü sıraya Ford’un yerleşmekte. Yapılan araştırmalara göre, özellikle Focus modeli araç kiralama sektöründe zirve noktalarda oynamakta. Ekonomik bir araç modeli olması Ford Focus’un ülkemizde araç kiralarken sürücüler tarafından sık tercih edilmesine sebep olmakta. Focus modelinin ekonomik olmasının yanı sıra konforu ve kullanışlı donanım seçeneği de araç kiralarken tercih edilmesinde büyük önem oynuyor.

Şimdi ise, gelin hep beraber araç kiralama sektöründe 2021 yılında en çok tercih edilen araçları yakından tanıyalım!

 

1) Renault Clio

Türkiye’de genellikle birçok insanın bildiği ve aşina olduğu bir araç modeli olan Renault Clio, araç kiralama sektöründe de diğer araç ve modellere göre daha fazla tercih edilen bir araçtır. Araç kiralama şirketlerinin, araç filolarında da sayı olarak daha fazla bulunur. Bunun sebebi ise, en çok kiralanan ve tercih edilen araç markası ve modeli olarak ön plana çıkmasıdır. Renault Clio, hem maliyeti hem de ekonomik sürüş konforu sayesinde Türkiye’de 2021 yılında en çok tercih edilen araç markası ve modeli olmuştur.

2) Renault Symbol

Ülkemizde araç kiralama sektöründe Renault markasının en çok tercih edilen araç markası olduğunu belirtmiştik. Renault’nun sedan araç tipinde olan Symbol modeli ise Clio’dan sonra araç kiralama hizmetinde en çok tercih edilen araç modeli olarak yer almakta.

3) Fiat Linea

Araç kiralama sektöründe Renault markasından sonra en çok kiralanan ve tercih edilen araç ise Fiat markasıdır. Yine sedan araç tipinde olan Linea modeli, Fiat markasında en çok tercih edilen araçtır. Fiat Linea, tüm araç kiralama şirketleri bünyesinde devamlı olarak tercih edilmesi sebebiyle bulunan bir araç modelidir.

4) Fiat Egea

Son yıllarda ekonomik ve konforlu kullanımından dolayı en çok kiralanan araç listesine giren Fiat Egea, yine sürücülerin sık tercih ettiği bir sedan araç modelidir.

5) Volkswagen Polo

Türkiye’de yollarda sık sık görebileceğimiz bir araç markası olan Volkswagen, ülkemizde sevilen bir markadır. Dayanıklı ve sağlam, rahat ve yüksek performans sağlayan Volkswagen Polo, araç kiralamada sürücülerin ilk tercihlerinden olmaktadır.

6) Ford Focus

Ekonomik, konforlu ve kullanışlı donanım seçeneklerine sahip olmasından dolayı hem araç kiralama hizmetinde hem de satın almada ülkemizde sürücülerin ilk tercihlerinden olan bir diğer araç marka ve modeli Ford Focus’tur.

7) Opel Astra

Yüksek motor gücü ve konforlu sürüş keyfiyle Opel Astra’lar araç kiralama hizmetinde sıkça tercih edilen araç modelidir. Daha çok spor sürüş karakteri ile bilinen Astra, son yıllarda özellikle konfor açısından önemli yenilikler yapmasıyla sürücülerin cazibesini çekmektedir.

8) Peugeot 301

Peugeot markası araç kiralama sektöründe 301 modeli ile ekonomik sürüş imkânı tanımasından dolayı adını 2021 yılında en çok tercih edilen araçlar listesine yazdırmış bulunmakta.

9) Toyota Corolla

Türkiye'de en çok tercih edilen markalar arasında kuşkusuz Japon teknolojisini kullanan Toyota Corolla bulunmakta. Kısa sürede kalkış hız ve ivmelerine sahip olan Corolla modeline, özellikle araç kiralama hizmetinde öncelikle şehir içi kullanımlarda ekonomik olduğu için oldukça tercih edilmekte ve ilgi duyulmaktadır.

10) Hyundai i20

Ülkemizde önemli bir konu olan yakıt tüketiminin ekonomik açıdan en verimli dönüşünü sağlayan Hyundai i20 markası araç kiralama sektöründe oldukça tercih edilen bir modeldir. Hem şehir içi kullanımda hem de uzun yolculuklarda tercih edilen ekonomik sınıflı araçlardan biridir.

Araç Kiralama Sektöründe Sedan Model Zirvede

Yapılan araştırmalara göre 2021 yılında araç kiralama sektöründe en çok tercih edilen araç modelinin ise sedan araç olduğu açıklandı. Araç kiralama sektöründe toplamda yüzde 64,3 oranıyla pazarın yarısından fazlasına hâkim olan sedan araçlar, pazarda birinci sırada yer alıyor.

Hatchback araçlara göre daha geniş bagaj ve yer hacmine sahip olmaları sedan araçların araç kiralama hizmetinde sürücüler tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Sedan araçları ise yüzde 19,1 oranı ile hatchback gövde tipine sahip araçlar takip ediyor.

"Sport Utility Vehicle” yani "Spor Amaçlı Arazi Aracı" tabirinin kısaltması olan otomobil ve arazi aracı arasında konumlandırılmış bir geçiş türü “SUV”lar ise yüzde 6.7 ile üçüncü sıraya ev sahipliği yapmış bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra, günümüzde araç kiralama sektöründe araçların vites türleri de tercih edilen bir noktada. Araç kiralama sektöründe rahat kullanımı ile yüzde 70’lik kısmını otomatik vitesler oluşturuyor. 

Genellikle sürücü tarafından kontrol edilen bir debriyaj ve vites kolundan oluşan düz vites olarak da adlandırılan manuel vitesli araçların ise araç kiralama sektöründe payı yüzde 30 olarak kaydedilmiş durumda.

Arackirala.com ekibi olarak profesyonel kadromuz ile sizleri doğru araç ile eşleştirerek her zaman en iyi hizmeti vermekten ve yolculuğunuz süresince sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Telefonunuza uygulamayı indirmek için
QR kodunu okutun.
QR code